“Halva raamatu kirjutamine nõuab täpselt sama palju vaeva nagu hea raamatu kirjutamine, ka sellesse paneb autor tükikese hingest.”

“Point Counter Point”, 1928



Noorte esseekonkurs 2025

Rahvusvaheline Aldous Huxley Keskus Tallinnas kutsub kuni 25-aastaseid noori saatma oma mötteid ja äratundmisi esseekonkursile "Kriis ja väljapäas"

„21.sajandi põhiprobleem on ökoloogiline." Aldous Huxley Huxley looming võib olla kirjutamise lähtepunktiks, selleks, et teele minna ja tänases ning homses maailmas olulisena tunduvat sõnastada.

Aldous Huxley (1894-1963) oli 20. sajandi üks mitmekülgsemaid autoreid. Teda nähakse tavaliselt utoopilise ja düstoopilise žanri esindajana, vähem analüüsitakse teda looduse ja ökoloogia vaatenurgast. Samas on Huxley kirjutanud oma teoses „Saar" ajal, mil ökoloogiline teadlikkus oli tänasest väiksem, prohvetlikud sõnad: „Kunagi ei tohi lasta lapsel tekkida arvamust, et midagi eksisteerib eraldatult. Kohe algusest peale tuleb selgeks teha, et kogu elav loodus on omavahel seotud. Näidake neile suhteid ja seoseid metsas, põllul, tiikides ja jõgedes, külas ja selle ümber maal. Hõõruge see neile nina alla... Meid lastakse elada sellel planeedil ainult senikaua, kuni me kohtleme kogu loodust osavõtlikkusega ja arukalt."

Esseekonkursi tähtaeg on 31. märts 2025 ning esseed palume saata aadressil huxley@ebs.ee Oodatud on tekstid pikkusega kuni 2000 sona ning konkursi võitjat tunnustatakse 1500 euroga.



Noorte esseekonkurs 2024


Aldous Huxley Keskus kutsus 2024. aasta alguses kuni 25 aastaseid noori saatma oma mõtteid ja äratundmisi esseekonkursile „Minu Huxley“.

Kirjutati Aldous Huxley loomingu erinevatest tahkudest: Huxleyst kui prosaistist, kui ühiskonna mõtestajast, kui religioosse ühisosa otsijast. Huxley looming oli ka lähtepunktiks, et teele minna ja tänases ning homses maailmas olulisena tunduvat sõnastada.

Esseekonkursi nominendid:

August Miikael Vooglaid “Ma olen maa peal võõras”

Kertu Kändla “Minu Huxley”

Katrinka Josephine Saviauk “Inimkonna pahede pale: teadlik ning teadmatu propaganda“

Lore Karilaid „Minu Huxley“

Kaur Kirsimäe “Teadus ja inimene”

Mait Filipozzi “Minu Huxley”

Konkursi laureaadiks kuulutati Evelin Hermaküla esseega “Mõtteid looduse tähenduse kriisist”.