Tähenduse teejuhid: Aldous Huxley erinumber

Juba homse Postimehe vahel ilmub selle hooaja viimane Tähenduse teejuhid. Leht on Aldous Huxley erinumber, millest kujunes eestikeelne lühikokkuvõte maikuus toimunud rahvusvahelisest konverentsist “Kui juhutb mõeldamatu”. Seekord on minul intervjuu enne konverentsi toimunud noorte esseekonkursi “Minu Huxley” laureaadi Evelin…

Kaie Metsla: ärme näita üksteisele näpuga!

Tänane leht on pühendatud inglise kirjanikule ja filosoofile Aldous Huxleyle. Minu teekond temani algas pea aasta tagasi, kui võtsime „Oluliste raamatute“ kursusesarja tüvitekstiks Huxley 1945. aastal ilmunud teose „Philosophia perennis“. Olin lugenud tema kuulsaimat düstoopiat „Hea uus ilm“ ning lisasin…

Hardo Pajula: kolm kindlat kirstunaela

„Arusaamine ei tule käsu peale.“ Aldous Huxley Rusikahoobid pähe „Mis see siis oli? Mida oli õhus tunda? – Tülitsemishimu. Kriise tekitavat ärritavust. Nimetut kannatamatust. Üldist kalduvust mürgiseks sõnavahetuseks, vihapurseteks, koguni käsikähmluseks. Ägedat riidu, ohjeldamatut vastamisi kisendamist toimus inimeste vahel ja…

Paul Kingsnorth: Huxley ja Masin

2020-ndad tõukavad meid raevukalt uude ajastusse. Õhk on hullumeelsusest tiine, me tunneme, kuidas üks ankur teise järel põhjast lahti kistakse. Me seisame korraga vastamisi nii üleilmse ökoloogilise krahhi, läänemaailma kultuurilise kollapsi kui ka päev-päevalt oma võimu tugevdava kontrolli- ja järelenuuskimistehnoloogia…

Robin Hull: miks Huxleyt 21. sajandil lugeda tasub

Aldous Huxley on kahtlemata üks 20. sajandi kirjanduse kõige olulisematest ja tuntumatest autoritest. Samas võlgneb ta oma maailmakuulsuse üksnes kolmele teosele, kokku oli tal neid aga ligi poolsada – Huxley oli oma aja üks viljakamaid autoreid. Tema loomingulisse pärandisse kuulub…

Märt Väljataga: Ants Orase ja Aldous Huxley ühepoolne dialoog

Esimene maailmasõda oli ootamatu katastroof, mille kõrval kõik hilisemad ühiskondlikud pöörded tunduvad palju ennustatavamad. Sõja üheks tagajärjeks oli uus, illusioonideta, skeptilis-küüniline vaimulaad, mis seadis silmakirjalikena kahtluse alla eelmise põlvkonna ideaalid, mis olid põhjustanud Euroopa enesehävituse. Seda kultuuripettumuse ja peataoleku miljööd…

Evelin Hermaküla: mõtteid looduse tähenduse kriisist

Filosoof Aldous Huxley on öelnud, et inimese iga hetk on kriisihetk, sest ta peab valima elu ja surma vahel. Nähes nukraid kändude kolooniaid, samblavaibale loobitud erkvärvilisi pakendeid ja kümnekorruselistesse betoonhoonetesse suletud hirmunud neljajalgseid, on vastus selge: inimkond on käivitanud ennasthävitava…

Lore Karilaid: Inimene kui lill

Inimene ja tema psüühika on komplekssed ja nüansirikkad, seda teavad või tajuvad kõik. Mida kõik ei tea, on üks lihtne printsiip, mille sõnastas Aldous Huxley: „Inimesed on sedavõrd välja õpetatud, et nad käituvad tahtmatult nii, nagu käituma peavad.“ Just see…

Tiit Aleksejev: Aldous Huxley Keskus Tallinnas

2024. aastal täitub 130 aastat Aldous Huxley sünnist. Huxley ideed ja neid kandvad teosed on ajaproovile vastu pannud ning nende tähendus pigem suurenenud. Tuleviku ennustamine on tänamatu töö, aga nii mõnedki Huxley prognoosid on osutunud paikapidavateks: näiteks individualismi kasv ning isiklike vabaduste…